آیا درد شکم در حاملگی طبیعی است؟

شایع‌ترین دلایل درد شکمی در زمان حاملگی
شایع‌ترین دلایل درد شکمی در زمان حاملگی
اشتراک بگذارید

درد  شکم در حاملگی شکایت شایعی است. هرچند این درد می‌تواند مشکلی ایجاد نکند ولی ممکن است نشانه‌ای از یک عارضه جدی نیز باشد.

درصورتی‌که درد شکمی همراه با لکه بینی، خونریزی، تب، لرز، ترشحات واژینالی، احساس غش کردن، ناراحتی هنگام ادرار کردن، تهوع و استفراغ بوده و یا درد بعد از چند دقیقه استراحت از بین نرود باید به پزشک مراجعه کرد.

توراهی – درد شکم در حاملگی ممکن است نشانه مشکلات مهمی در شکم مادر باشد:

حاملگی خارج رحمی:

این عارضه معمولاً در سه ماه اول حاملگی یا قبل از آنکه حتی بیمار بداند حامله است رخ می‌دهد. این عارضه درصورتی‌که درمان نشود می‌تواند موجب پارگی لوله رحمی شده و خطر مرگ به دنبال داشته باشد.

در صورت مشاهده هریک از علائم زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید: درد شکمی یا لگنی، لکه بینی یا خونریزی، هر علامتی مبنی بر شوک (نبض ضعیف، رنگ پریدگی، بی‌حالی یا غش)

 

سقط:

خونریزی معمولاً اولین علامت سقط است و پس از آن به فاصله چند ساعت تا چند روز درد شکمی رخ می‌دهد. درد ممکن است به صورت دردهای کرامپی بگیرد و ول کند (شبیه به دردهای قاعدگی یا اغلب شدیدتر) یا ریتمیک (دوره‌ای) باشد.

درد در بعضی از خانم‌های باردار به صورت کمردرد و بعضی دیگر به صورت درد مبهم شکمی و یا احساس فشار در لگن احساس می‌شود.

 

شروع زودرس دردهای زایمانی:

بروز انقباضات زایمانی که موجب باز شدن دهانه رحم شود ـ قبل از هفته ۳۷ حاملگی ـ را شروع زودرس دردهای زایمانی می‌نامند. این دردها ممکن است با افزایش ترشحات واژن یا تغییر قوام آن (به‌ویژه اگر آبکی، چسبناک یا خونی یا حتی صورتی و کمی به خون آغشته شده باشد)، لکه بینی و خونریزی واژن، درد شکمی، افزایش فشار در ناحیه لگن همراه باشد.

 

پارگی جفت:

پارگی جفت به جدا شدن نسبی یا کامل جفت از رحم قبل از به دنیا آمدن کودک اطلاق می‌شود. بعضی‌اوقات پارگی جفت می‌تواند سبب خونریزی ناگهانی و واضح شود و ممکن است درد رحمی، کمردرد یا انقباضات متعدد داشته و یا رحم منقبض شده و در همان وضعیت بماند. تحرک جنین نیز ممکن است کم شود.

 

پره اکلامپسی (فشارخون بالا):

تشخیص پره اکلامپسی بر اساس فشارخون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته ۲۰ حاملگی صورت می‌گیرد. در پره اکلامپسی شدید، ممکن است درد و حساسیت شدید در قسمت فوقانی شکم، سردرد شدید، اختلال دید (نظیر تاری دید یا دیدن نقاط شناور) یا تهوع و استفراغ هم داشته باشد.

 

عفونت ادراری:

حاملگی احتمال تمام انواع عفونت ادراری ازجمله عفونت کلیه را افزایش می‌دهد. علائم عفونت مثانه عبارت‌اند از: درد، ناراحتی یا سوزش در هنگام ادرار کردن، ناراحتی لگن یا درد ناحیه تحتانی شکم، احساس نیاز مکرر و غیرقابل‌کنترل به ادرار کردن و ادرار کدر یا بدبو.

علائم انتشار عفونت به کلیه‌ها عبارت‌اند از: تب بالا، درد در ناحیه کمر یا پهلو، درست زیر دنده‌ها در یک طرف یا به صورت دو طرفه، تهوع و استفراغ و احتمالاً وجود خون در ادرار.

دلایل دیگر:

عوامل متعدد دیگری نیز می‌توانند سبب درد شکم در حاملگی شوند که ممکن است ارتباطی به حاملگی نداشته باشند. ازجمله شایع‌ترین این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

  • مسمومیت غذایی
  • آپاندیسیت
  • سنگ کلیه
  • هپاتیت (التهاب کبد به علل عفونی یا غیر عفونی)
  • بیماری کیسه صفرا و پانکراتیت (معمولاً ناشی از سنگ کیسه صفرا هستند که در حاملگی شایع‌تر است)
  • انسداد روده (ناشی از فشار رحم در حال رشد بر روی روده که در سه ماهه سوم حاملگی محتمل‌تر است)

 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*