تغییرات پوستی نوزاد

تغییرات پوستی نوزاد
تغییرات پوستی نوزاد
اشتراک بگذارید

تغییرات پوستی در نوزادان شایع هستند، برخی تغییرات گذرای پوستی  خودبه‌خود رفع می‌شوند و هیچ درمانی احتیاج ندارند.

 

میلیا:

نباید با مونیلیا اشتباه شود.این ضایعات توده‌های سفید کوچک در صورت هستند که روی بینی، گونه‌ها و پیشانی و چانه مشاهده می‌شوند و اندازه‌ای حدود ۱ میلی متر دارند.این ضایعات کیست‌های کوچکی هستند که در ۸درصد نوزادان رخ می‌دهند.

آکنه:

بسیار شایع است و شبیه آکنه نوجوانان است. این بثورات حدود ۳هفتگی و معمولاً در صورت ظاهر می‌شوند.به نظر می‌رسد این بثورات در کودکان شیر مادر خوار شایع تر باشد.بثورات در ۶تا۱۲ماهگی از بین می‌روند.

 

هیپرپلازی غدد سباسه:

این بثورات به شکل صاف و زردرنگ یا برجسته و بیشتر روی بینی و چانه مشاهده می‌شوند.این‌ها غدد سباسه یا عرق هستند که بیش از حد رشد کرده‌اند.

 

تغییر پوستی دلقکی:

اگر کودک روی پهلو دراز بکشد، آن سمت بدن که به طرف زمین است ، قرمز می‌شود.اغلب تغییر رنگ پایین خط وسط بدن کاملاً مشهود است.با تغییر وضعیت کودک ظرف ۲۰دقیقه تغییر رنگ رفع می‌شود.

 

رگه دار شدن:

محیط‌های سرد باعث می‌شود اشکال رگه دار متشکل از خطوط قرمز یا کبود(عروق خونی) روی بدن کودک دیده شود.با گرم شدن بچه این اشکال از میان می‌رود.

 

اریتم توکسیکوم:

این بثورات در ۵۰درصد کودکان رخ می‌دهد و والدین اغلب آن را با عفونت اشتباه می‌گیرند.لکه‌های قرمز رنگی روی تنه نوزاد ظاهر می‌شود و ممکن است به برجستگی‌های زرد یا حتی تاول‌های کوچک تبدیل شود.این بثورات در ۲ روزگی ظاهر می‌شوند و ظرف یک هفته (گاهی تا۳هفته) از بین می‌روند.

 

میلیاریا:

مجموعه‌هایی از برجستگی‌ها یا تاول‌های بسیار نزدیک به هم که پوست زیرشان می‌تواند قرمز باشد یا نباشد.این بثورات به دلیل غدد عرق بسته و معمولاً در شرایط گرمای زیاد ایجاد و با خنک شدن محیط رفع می‌شوند.

 

تغییرات پوستی ناشی از تیرگی پوست:

یک ضایعه تیره رنگ خوش‌خیم و شایع که در ۷۰-۹۰درصد نژاد آسیایی دیده می‌شود و به صورت تغییر رنگ پوست آبی تیره یا خاکستری در پوست است و بیشتر در ناحیه کمر و باسن دیده می‌شود.

 

تغییرات پوستی ناشی از ضایعات عروقی:

شایع‌ترین آن‌ها نووس سیمپلکس یا ماه‌گرفتگی به صورت ضایعات صاف صورتی رنگ کوچک روی پیشانی و پلک‌های فوقانی و نواحی اطراف بینی و پشت گردن و بین دو ابرو است.این ضایعات ناشی از مویرگ‌های گشاد شده پوست هستند. اکثر موارد بجز گردن تا سن یک سالگی بهبود می‌یابند.

 

کلاه گهواره‌ای:

بثورات سفید یا زرد و قرمز پوسته دار که به نظر چرب می‌رسند و روی سر و صورت کودک پدیدار شده و معمولاً با شستشوی روزانه با شامپو و لیف نرم بهبود می‌یابد. اگر تداوم یابد پزشک باید کودک را ببیند.

 

زرد زخم:

زخم بازی که دلمه ببندد و ترشحات عسلی داشته باشد.زرد زخم به دلیل عفونت باکتریایی است.درمان آن به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

 

بثورات پوشک 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*