خانه‌ داری در بارداری و نکته هایی که باید رعایت کنید

خانه‌ داری در بارداری
خانه‌داری در بارداری

خانه‌ داری در بارداری به سلامت شما کمک می‌کند. هیچ وقت به خاطر اینکه حامله هستید نباید دست از کار بکشید.

توراهی – دوران بارداری دورانی پرهیجان و لذت‌بخش همراه  با نگرانی‌های گوناگون است. برای خانه‌ داری در بارداری در سه‌ماهه اول باید احتیاط زیادی داشته باشید زیرا بیشتر موارد سقط‌جنین‌ در این زمان رخ می‌دهد.

زیاد سرپا ایستادن در آخرین ماه‌های بارداری ممکن است دردهایی را به همراه داشته باشد، به همین دلیل بایستی تا حد امکان کارها را به‌طور نشسته انجام دهید. تا پایان دوران بارداری مراقب جنین خود باشید و بار سنگین بلند نکنید.

شستن کف منزل و جاروکشیدن

این‌گونه کارها در مدت کوتاهی انجام می‌گیرند ولی چندان آسان نیستند. برای آنکه تا حد امکان کمتر احساس خستگی کنید، باید با وضعیت صحیح ایستادن و خم شدن آشنا باشید. مثلاً جاروبرقی را از بالاترین قسمت آن در دست بگیرید.

خانمهایی که قصد خانه‌ داری در بارداری دارید! شستن کف منزل و جاروکشیدن می‌توانند باعث تحریک رگ سیاتیک شده، التهاب و درد عصب سیاتیک را تشدید کنند. کارهایی که خانم‌های باردار را مجبور می‌کنند تا برای انجام دادن آن‌ها به سمت جلو خم شوند، می‌توانند این مشکل را دوچندان کنند.

مرتب کردن وسایل داخل کمد

برای انجام کارهایی که باید برای مدتی نسبتاً طولانی انجام داد، در حالت نیمه نشسته قرار بگیرید و زانوی دیگر را به سمت خودتان خم‌کنید و بالا بیاورید (همان یک زانو نشستن خودمان) این حالت سبب ایجاد تعادل می‌شود.

گردگیری خانه و اتاق‌ها

معمولاً خانم‌ها برای گردگیری و نظافت کردن قسمت‌های مختلف منزل از مواد شوینده و آلاینده استفاده می‌کنند که نباید آن‌ها را استنشاق کنند. اگر مواد شوینده‌ای بوی تند دارد از آن دوری‌کنید زیرا امکان دارد که روی جنین تأثیر بگذارد.

بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از مواد شوینده در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر است ولی گروه دیگر از تحقیقات نشان داده است در نوزادانی که مادران آن‌ها در طول بارداری از مواد شوینده استفاده می‌کنند احتمال ابتلا به بیماری آسم زیاد است و همچنین خطر زایمان زودهنگام یا سقط‌جنین افزایش دارد.

اتو کردن و کارهای ایستاده

در آخرین ماه‌های بارداری، ایستادن سرپا ممکن است دردهایی را به همراه داشته باشد و به همین دلیل بایستی تا حد امکان کارها را به‌طور نشسته انجام داد.

کارهای ممنوع در - بهتر است کارهای ایستاده را نشسته انجام دهید
بهتر است کارهای ایستاده را نشسته انجام دهید

صحیح‌ترین طریقه برای اتو کردن نشستن بر روی صندلی و تکیه به آن با ستون فقرات صاف است، طوری که زانوها کمی بالاتر از ران قرار گیرند. بنابراین در صورت لزوم می‌توان بالشی زیر کف پاها و حتی پشت کمر گذاشت. این وضعیت برای خیاطی کردن یا غذا خوردن نیز مناسب است.

جابجا کردن وسایل

هرگونه حرکتی که باعث وارد آوردن فشار به عضلات شکم شود، ممکن است سبب بروز انقباضات رحمی گردد. در برخی از موارد این‌گونه انقباضات به همراه عواملی دیگر می‌توانند باعث زایمان زودرس شوند.

به همین دلیل خانم‌های باردار باید از بلند کردن و یا جابه‌جا کردن وسایل سنگین اجتناب کنند. جابجا کردن وسایلی مثل میز، تلویزیون، فرش و مانند آن‌ها ممکن است خطر زیادی به همراه داشته باشند.

 خانه‌ داری در بارداری و کارهای ممنوع!

در دوران بارداری خانم‌ها باید توجه داشته باشند که نباید بعضی کارها را انجام دهند که عبارتند از:

 • در دوران بارداری سعی کنید از مواد شوینده شیمیایی کمتر استفاده کنید.
 • خم شدن‌ها و ساییدن سرامیک و کاشی‌ها و همچنین جابجا و حمل کردن وسایل سنگین در این روزها برای شما مضر است.
 • باهمسرتان صحبت کنید و از ایشان بخواهید در این ایام شست‌وشوی سرویس بهداشتی و حمام را به عهده بگیرد.

مسئولیت‌پذیر کردن فرزند اول

اگر برای بار دوم قرار است احساس شیرین مادر شدن را تجربه کنید. باید تفاوت‌های این حاملگی را با بارداری دفعه اول در نظر بگیرید، این بار شما فرزند کوچک‌تر دیگری دارید که خودش احتیاجات مخصوص به خود را دارد.

مراقب باشید دل‌ مشغولی‌ های حاملگی شما را از توجه به او غافل نکند. می‌توانید برای انجام برخی کارهای سبک خانه از کودک خود کمک بگیرید. با این کار او را برای ورود فرزند دوم خانه آماده می‌کنید.

نکات مهم خانه‌ داری در بارداری

 • هرچه وزن شما و ماه‌های بارداری بالاتر می‌رود دوران سخت‌تری را برای کارهای خانه پشت سر می‌گذارید، به‌نحوی‌که کم‌کم برای خیلی از کارها دیگر قدرت و سرعت کافی را ندارید.
 • اول باید دستکش بپوشید، فرقی نمی‌کند می‌خواهید گردگیری نمایید و یا وسایل را مرتب کنید، یا چیزی را بشویید.
 • قبل از شروع کاروتمیز کردن محل موردنظر همه وسایل موردنیاز مثل دستمال و شوینده را در دسترستان قرار دهید که مجبور نشوید مدام جابجا شوید.
 • برای بلند کردن شیئی از رو زمین خم نشوید بلکه بنشینید و آن را بردارید.
 • شما باید از ایستادن طولانی و نشستن پیوسته در یک وضعیت خودداری کنید.
 • برای کارهایی مثل در آوردن پرده‌ها و نصب آنها، بالا رفتن از نردبان یا چهارپایه، جابجا کردن اجسام و حتی تمیز کردن سرویس بهداشتی باید از دیگران کمک بگیرید.
 • هنگام مرتب کردن کشوها و ظروف حواستان به خودتان باشد چون زیاد نباید در یک حالت ثابت بمانید، تا می‌توانید و حداقل ساعتی یک‌بار دراز بکشید و پاهایتان را بالاتر از سطح زمین بگذارید.
 • اگر قرار است بایستید وسایل و ظروف را بشویید، یک چهارپایه کوتاه زیر پایتان بگذارید و آن را هر ۵ دقیقه یکبار بین پای راست و چپ جابجا کنید، بهتراست بیش از ۱۵ دقیقه در این وضع نمانید.
 • از ابرهای فشرده‌ای که قادرند بدون استفاده از مواد شیمیایی سطوح را تمیز کنند استفاده نمایید.
 • اطمینان حاصل کنید منطقه‌ای از خانه را که تمیز می‌کنید، تهویه مناسب داشته باشد، و در صورت امکان پنجره را باز بگذارید یا هواکش را روشن کنید.
 • در دوران بارداری درون اجاق‌گاز را تمیز نکنید زیرا این فضای محدود تهویه مناسبی ندارد.
 • با پوشیدن پیراهن‌های آستین‌بلند و شلوارهای بلند پوستتان را در برابر مواد شیمیایی محافظت کنید.
 • همیشه برچسب مواد شوینده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هشداری در مورد ممنوعیت استفاده از این ماده به‌وسیله زنان باردار وجود ندارد.
 • هرگز دو ماده پاک‌کننده را باهم مخلوط نکنید، مخلوط کردن مواد شیمیایی ممکن است موجب ایجاد بخارهای سمی شوند.
 • از حرکات جهشی و چرخشی دوری‌کنید و مراقب هوایی که تنفس می‌کنید نیز باشید.
 • در این دوران بهترین شیوه تمیز کردن سطوح برای شما استفاده از بخار و دستگاه‌هایی است که به این منظور وجود دارد زیرا بدون استفاده از شوینده‌های شیمیایی می‌توانید سطوح را پاکیزه کنید. همچنین این شیوه تمیز کردن به ضدعفونی محیط نیز کمک می‌کند.

خانه‌ داری در بارداری اصول خود را دارد. در دوران بارداری انجام کارهایی که نیاز به خم کردن کمر دارند، مانند روشن کردن ماشین لباس‌شویی و یا برداشتن پاکت‌های خرید باید طوری انجام گیرد که به شکم فشار وارد نشود. بجای خم کردن کمر در چنین مواقعی بایستی ضمن صاف نگه‌داشتن ستون فقرات زانوها را خم کنید و برای بلند شدن آهسته از جا بلند شوید.

توجه داشته باشید پاکت‌های خرید نباید سنگین باشند. وزن آن‌ها نبایستی از ۳ کیلوگرم بیشتر باشد، وزن پاکت‌های خرید را بین دودست به‌طور مساوی تقسیم کنید و هرگز همه را با یک دست بلند نکنید.

حتما بخوانید ←  مناسبترین ورزش ها برای دوران بارداری کدام اند؟

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*