رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن

رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن
مصرف بعضی غذاها احتمال باردار شدن شما را زیاد می‌کند
اشتراک بگذارید

اگربه فکر باردارشدن هستید ومی خواهید صاحب فرزندی سالم بشوید و با وجود وزن متعادل دچار ناباروری هستید شاید با تغییرات عادت‌های غذایی بتوانید به مادر شدن خود کمک کنید. 

زن‌هایی که غذاهای حاوی چربی‌های اشباع شده، پروتئین‌های حیوانی وکربوهیدرات ها خورده‌اند بیشتر در معرض اختلالات تخمک گداری هستند که یکی از دلایل ناباروری می‌باشد.

تحقیقات نشان داده است که بیشتر این موارد با رعایت رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن و تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری هستند. این یافته‌ها در مورد خانم‌هایی که مشکل تخمک گذاری باعث ناباروری‌شان بوده است صدق می‌کند.

چربی‌ها

بعضی از چربی‌ها مفید به عنوان چربی‌های اساسی شناخته شده‌اند. چربی‌های بد درواقع همون چربی‌های اشباع شده‌اند. شکلات وخامه دراین دسته جای دارند.

چربی‌های اساسی: دو نوع اسید چرب وجود دارد که بدن ما نمی‌تواند آن را بسازد واز غذایی که می خوریم تامین می‌شود، این چربیها به اسیدهای چرب اساسی معروف هستند که برای سلامت فرد ضرورت حیاتی دارند.

برتمام سیستم‌ها واز آن جمله سیستم تولید مثل تاثیری به سزا دارند. بدن ما به کمک چربی‌های اساسی موادمفیدی به نام (پروستاگلاندین) می‌سازد که مانند هورمون عمل می‌کنند واگر تنظیم این مواد در بدن به هم بخورد ممکن است بازداری دچار مشکل شود. پروستاگلاندین یکی از موادی است که اسپرم از آن تغذیه می‌کند.

چربی‌های ضروری در انواع روغن‌ها، ماهی‌های روغنی مثل ساردین، انواع مغز و دانه یافت می‌شود.

چربی‌های اشباع شده: اگرچه برای فعالیت استروژن مفید هستند، تأثیری منفی بر باروری دارند. چربی‌های اشباع شده در دمای منزل (دمای معمولی)، معمولاً به صورت جامد هستند. این مواد عمدتاً منبع حیوانی دارند. شاید لازم باشد مواد لبنی پرچرب و گوشت را محدود کنیم.

 

فیبر

مشاهده شده است که یک برنامه غذایی سالم و سرشار از مواد فیبر دار از میزان بالای فلزات سمی مانند سرب در بدن می‌کاهد. این امر خاصه برای باروری زنان اهمیت دارد؛ زیرا آن‌ها باید موادشیمیایی، فلزات سمی سنگین و دیگر سمومی را که تأثیری منفی بر سیستم تولید مثل دارند دفع کنند.

همچنین برای آنکه سیستم تولید مثل زنان، در حد ایده آل تنظیم و متعادل بماند، همواره باید استروژن (هورمون زنانه) جدید جایگزین استروژن قبلی شود. فیبر موجود در غلات سبوس‌دار، میوه‌ها و سبزیجات، بدن را در انجام این کار توانا می‌سازد.

برای افزایش جذب فیبر می‌توان از میوه و سبزیجات تازه (پخته یا خام)، غلات سبوس‌دار، حبوباتی مانند لوبیا، دانه‌های گیاهی وپسته، بادام و امثال آن استفاده کرد.

 

کربوهیدرات‌ها هورمونها را تنظیم می‌کنند

کربوهیدرات‌ها هم مانند چربی‌ها انرژی بدن را تأمین می‌کنند و دو دسته‌اند: ساده و پیچیده.

کربوهیدرات‌های ساده: کربوهیدرات‌های ساده (قندها)می‌باشند. در غذاهایی مانند کیک، بیسکویت، مربا و عسل یافت می‌شوند. توصیه می‌شود که تا حد امکان از مصرف کربوهیدرات‌های ساده اجتناب کنید و به مصرف کربوهیدرات‌های مرکب بیفزایید. چون در غذاهایی یافت می‌شوند که قندوچربی آن‌ها بالاست و از مواد دیگر کمتر برخوردارند. و از لحاظ مواد مغذی غنی نیستند. همچنین باعث نوسان قند خون می‌شوند و ممکن است چرخه هورمونی را نیز نامنظم سازند. بهتراست با انواع پیچیده و مرکب آن ترکیب کنید تا از نوسان قند خون کاسته شود.

کربوهیدرات‌های پیچیده: در آردهای کامل و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود. ماکارونی‌هایی که از آرد گندم خالص درست‌شده‌اند ونیز سیب‌زمینی سرشار از این ماده‌اند. و در غذاهایی مانند غلات، برنج، سیب‌زمینی، و سبزیجات یافت می‌شوند.

 

پروتئین برای باردار شدن ضروری است

مصرف کم پروتئین از احتمال بارداری می‌کاهد. از این رو خانم‌ها باید از غذاهای پروتئینی بسیار مناسب استفاده کنند. بهترین منابع پروتئینی عبارتنداز تخم‌مرغ، سویا، گوشت، ماهی، لبنیات و گوشت پرندگان. پروتئین‌های گیاهی عبارت‌اند از حبوبات، غلات، فندق، پسته، بادام و دانه‌های خوراکی

 

روی برای تقویت اسپرم آقایان لازم است

این ماده برای باروری در مردان وزنان اهمیت دارد. در مردان روی برای رشد مناسب اسپرم ضروری است. علاوه بر این فقدان روی باعث می‌شود اسپرم در تخمک نفوذ نکند. این ماده برای ساختن هورمون‌های تولیدمثل، مانند استروژن و پروژسترون نیز ضروری است.

بر اساس تحقیقات میزان مس موجود در بدن زنانی که مشکل بارداری دارند، بالا و میزان روی در آن پایین است. اگر مقدار روی در بدن به اندازه کافی نباشد، بارداری مشکل می‌شود و این احتمال نیز وجود دارد که کودکانی که تحت این شرایط به دنیا می‌آیند از وزن مناسب برخوردار نباشند و مشکلات دیگری هم داشته باشند.

منابع سرشار از روی عبارت‌اند از: گوشت بره، بوقلمون، ماهی ساردین، پنیر سفت، مغز گندم، غلات سبوس‌دار، حبوباتی مانند نخود، لوبیا و عدس، سبزیجاتی مانند شاهی، اسفناج و نخود سبز و میوه‌هایی چون انجیر و زردآلوی خشک.

 

کمبود منگنز و  افت میل جنسی و نازایی

منگنز نیز مانند روی برای جلوگیری از نازایی در زنان و مردان موثر است. کمبود منگنز باعث کاهش میل جنسی نیز می‌شود. کودکانی که با کمبود منگنز متولد می‌شوند ممکن است دچار نقایص مادر زادی نیز باشند.

یک رژیم مناسب آن است که منگنز لازم را تأمین کند. میوه‌های گرمسیری، مغزها (گردو، بادام، فندق و…)، انواع دانه‌ها و غلات سبوس‌دار سرشار از منگنز هستند و در رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن جای دارند.

 

سلنیوم و نقش در رشد اسپرم

مقدار کافی سلنیوم برای رشد سالم اسپرم‌ها ضروری است. مقدار سلنیوم خون مردانی که کمتر از حد معمول اسپرم تولید می‌کنند پایین تر از افراد معمولی است. سلنیوم در پیشگیری از سقط جنین، نقایص مادرزادی و مسمومیت ناشی از فلزات سمی سنگین نیز موثر است.

سلنیوم در فندق و دانه‌هایی مانند آفتاب‌گردان و نیز در شیر، نان سبوس‌دار، پنیر، تخم‌مرغ، مرغ، ماهی و آبزیان صدف دار یافت می‌شود.

 

با اسیدفولیک به جنگ کم خونی بروید

اسیدفولیک به چند دلیل باید در رژیم غذایی زنان وجود داشته باشد. نخست اینکه این ماده به ساختن سلول‌های خونی سالم کمک می‌کند و کمبود آن باعث آنمی (کم خونی) می‌شود. اسیدفولیک برای ساختن مواد ژنتیکی نیز لازم است و نه تنها برای باروری بلکه در دوران حاملگی هم اهمیت دارد.

بدن انسان نمی‌تواند مقدار زیادی اسیدفولیک در خود ذخیره کند. بنابراین مصرف روزانه آن مهم است. بنابراین توصیه می‌شود ۳ماه قبل از بارداری و سه ماه بعد از آن روزانه اسیدفولیک را به صورت قرص استفاده کنند.

سبزیجات سبز و برگ‌دار، مارچوبه، مرکبات و جوانه گندم منابع خوبی برای اسیدفولیک هستند.

 

ویتامین B12 مانع کم خونی

فقدان این ویتامین به نوعی کم خونی منجر می‌شود که بر نابارور شدن فرد تأثیر می‌گذارد. همچنین کمبود آن از میزان تولید اسپرم می‌کاهد. بنابر تحقیقات انجام‌شده وجود این ماده توان باروری مردان را نیز افزایش می‌دهد. به ویژه رژیم غذایی زنان باید سرشار از این ویتامین باشد.

بهترین منابع ویتامین B12 فرآورده‌های حیوانی از قبیل شیر و پنیر هستند. ماهی‌های روغنی، مانند ساردین در درجه دوم قرار دارند.

 

ویتامین B6 و هورمون ها

مشاهده شده است که مصرف ویتامین B6 به زنانی که مشکل بارداری دارند کمک می‌کند. این ماده در زنان موجب افزایش پروژسترون (هورمون زنانه است که برای حفظ سلامت دیواره رحم و رشد تخمک بارورشده ضروری است) می‌شود.

سبزیجات، فندق، عدس، بادام‌زمینی، موز و خربزه منابع ویتامین B6 می‌باشند.

 

ویتامین C ضد چسبندگی اسپرم

این ماده برای حفظ اسپرم موثر است.وقتی اسپرم‌ها وارد بدن زن می‌شوند پادتن‌ها آن‌ها را به یکدیگر میچسبانند و احتمال باروری تخمک‌ها را کاهش می‌دهند. این ویتامین برای جلوگیری از چسبندگی اسپرم‌ها موثر است.

میوه‌ها و سبزیجات منابع اصلی این ویتامین هستند. پرتقال، توت‌فرنگی، کیوی، انبه، هلو، سرشار از این ویتامین هستند.

 

مصرف کافی ویتامین A

این ویتامین برای تولیدمثل ضروری است. زنان قبل و بعد از بارداری باید به اندازه کافی ویتامین A مصرف کنند. اگر رژیم غذایی مناسبی رعایت شود، بدن به اندازه کافی ویتامین دریافت خواهد کرد.

شیر، پنیر، زرده تخم‌مرغ منابع حیوانی خوبی برای این ماده هستند. بتا کاروتن پرتقال و سبزیجات زرد و سبز وجود دارد در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود.

 

آهن مهم در باروری

وجود آهن در باروری موثر است و جای خاصی در رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن دارد. از این رو توصیه می‌شود از غذاهای سرشار از آهن استفاده شود. گوشت، تخم‌مرغ، سبزیجات برگ‌دار مانند اسفناج و بروکلی منابع خوبی برای آهن هستند.

 

ویتامین E و منابع آن

ویتامین E برای باروری مردان وزنان مفید است و برای افراد بالا ۳۵سال اهمیتی ویژه دارد همچنین برای سلامتی و افزایش اسپرم‌ها موثر است.

انبه، سیب‌زمینی شیرین، اسفناج و روغن‌های گیاهی، مانند روغن زیتون، به اندازه کافی از ویتامین E برخوردارند.

 

 

 

 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*