زردی نوزاد وروشهای مقابله با آن

زردی نوزاد وروشهای مقابله با آن
زردی نوزاد وروشهای مقابله با آن
اشتراک بگذارید

درهفته اول بعد از تولد بسیاری از نوزادان به ویژه نوزادان نارس دچار زردی می شوند

 

توراهی – اغلب در روز دوم یا سوم زندگی شروع وتا روز دهم برطرف می شود.نباید از زرد شدن نوزاد خود بترسید زیرا این مسئله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

 

زردی(یرقان) به صورت زرد رنگ شدن پوست و چشم ها ظاهر می شود.این وضعیت بیماری نیست و معمولا به این علت رخ می دهد که کبد نوزاد شما به قدر کافی بالغ نشده است که ماده ای به نام 《 بیلی روبین》را بشکند.

اگر مقدار بیلی روبین خون به طور غیرمعمول بالا نرود زردی به فرزند شما آسیب نمی رساند و بیشتر زردی ها ، درمان لازم ندارند.

 

اما اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از حد مشخصی برای سن و وزن او بالاتر رود ممکن است باعث ایجاد عوارض غیرقابل برگشت و جبران ناپذیر در سیستم عصبی مرکزی و مغز وی شود.

 

لذا پزشک متخصص اطفال در مراجعات مشخص شده درمعاینه فرزند شما به دنبال علایم زردی خواهد بود.

شما باید در صورت هرگونه تغییر رنگ پوست نوزاد وشک به زردی حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.تامیزان بیلی روبین خون نوزادتان را اندازه بگیرید.

 

چند روش برای کنترل زردی:

  • تعداد دفعات شیردهی را زیاد کنید زیرا باعث بیشتر شدن اجابت مزاج شیرخوار می شود که این دوعامل به پایین نگه داشتن بیلی روبین کمک می کند.
  • قرار دادن نوزاد زیر لامپ های مخصوص نور درمانی(نورآبی رنگ) که اشعه ماورای بنفش این لامپ ها بیلی روبین ها را به گونه ای تغییر میدهند که تمایل بدن به دفع آن از طریق ادرار افزایش می یابد
  • لازم است درموقع نور درمانی چشم وآلت تناسلی نوزاد را پوشاند.

 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*