فاصله مناسب بین بارداری ها چند سال است؟

فاصله مناسب بین بارداری ها

چرا  رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها مهم است؟ وقتی بارداری‌های متوالی درزمانی کمتر از ۳ سال اتفاق می‌افتد مادر به کم‌خونی مبتلا می‌شود.

 

توراهی – بعد از ۹ ماه بارداری و زایمان بدن مادر از تمام ذخایر تخلیه‌ شده است. نگهداری از نوزاد هم برای مادر دوره ای طولانی، سخت و پراسترس است.

برای حفظ سلامت مادر و کودک،  فاصله بین بارداریها حداقل باید به ۳ سال برسد. بارداری‌های متوالی که در آن‌ ها فاصله مناسب بین دو بارداری رعایت نمی‌شود برای مادر و کودک دردسر ساز می‌شوند.

احتمال ابتلا به عوارضی مانند کم‌خونی، مشکلات شیردهی و از دست دادن ذخایر بدن در مادرانی که بی توجه به فاصله مناسب بین بارداری ها دوباره باردار می‌شوند زیاد است.

بدن مادر بعد از هر بارداری به زمان کافی نیاز دارد تا دوباره ازنظر مواد معدنی، کلسیم و ویتامین‌ها تأمین شود و به حالت اولیه برگردد.

مادر برای بازگشت به حالت طبیعی معمولا به ۳ سال زمان نیاز دارد. به همین دلیل است که ما به همه مادران توصیه می‌کنیم فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری یعنی ۳ سال تا بارداری دوم را دست‌ کم نگیرند.

فاصله مناسب بین بارداری ها نباید کمتر از ۱۸ ماه باشد

اگر فاصله بین بارداری‌ها کمتر از ۱۸ ماه باشد، ۴۰ درصد خطر تولد نوزاد زودرس و ۶۱ درصد خطر نوزاد با وزن کم افزایش پیدا می‌کند و سن تولد نوزاد هم در ۲۶ درصد موارد کمتر از یک نوزاد طبیعی می‌شود.

فاصله مناسب بین بارداری ها - فاصله نباید کمتر از ۱۸ ماه باشد
فاصله بین دو بارداری نباید کمتر از ۱۸ ماه باشد

به ازای هر یک ماه که این فاصله کوتاه‌تر می‌شود، خطر تولد نوزاد نارس تا ۲ درصد و خطر تولد نوزاد با وزن کم تا ۳/۳ درصد بیشتر می‌شود.

چه سزارین چه طبیعی ۳ سال فاصله لازم است!

بعضی از خانم‌ها فکر می‌کنند چون زایمان قبلی آن‌ها به‌صورت طبیعی بوده رعایت فاصله ۳ سال تا بارداری بعدی برای آن‌ها لازم نیست و فاصله مناسب بین بارداریها فقط برای خانم‌هایی است که زایمان به‌صورت سزارین انجام داده‌اند. این‌ تصور نادرست است چون نوع زایمان تفاوتی در فاصله بین دو بارداری متوالی ندارد.

حتما بخوانید ←  آیا از تغییرات بدن پس از زایمان طبیعی اطلاع دارید؟

خود بارداری مهم است نه نوع زایمان. وقتی‌که مسئله جایگزینی ذخایر بدن مادر، کم‌خونی و شیردهی در میان است، طبیعی است که جبران آن‌ها ربطی به نوع زایمان ندارد.

سزارین یا طبیعی ۳ سال فاصله لازم است
سزارین یا طبیعی ۳ سال فاصله لازم است

بنابراین مادران چه آنها که طبیعی زایمان می‌کنند چه آن‌ها که روش سزارین را انتخاب می‌کنند، برای سلامتی نوزاد و خودشان باید فاصله مناسب بین بارداری ها یعنی ۳ سال را در نظر بگیرید.

پس از ۳ سال رقابت میان کودکان کاهش می‌یابد، این فاصله سنی برای اعتماد به‌ نفس کودک بزرگ شما مناسب است، فرزند بزرگ شما در این سن مستقل‌تر است و توجه شمارا برای ۳ سال به خود جلب کرده است، به‌علاوه سه سال فرصت خوبی برای شما است تا از زایمان اول خود کاملاً بهبود یابید و به بدن خود استراحت دهید.

فاصله بیشتر از ۵ سال بین بارداریها مضر است!

فقط فاصله کم بین بارداری‌ها نیست که می‌تواند سلامت مادر و کودک را به خطر بیندازد. فاصله بیش‌ازاندازه بین زایمان‌ها هم گاهی می‌تواند همان‌قدر دردسرساز شود.

فاصله بیش‌ازاندازه بین زایمان‌ها هم گاهی می‌تواند همان‌قدر دردسرساز شود.
فاصله بیش‌ازاندازه بین زایمان‌ها هم گاهی می‌تواند همان‌قدر دردسرساز شود.

اگر فاصله دو بارداری بیشتر از ۵ سال شود عوارض بارداری و زایمان هم بیشتر می‌شود. یکی از شایع‌ترین این مشکلات مسمومیت دوران بارداری است. که احتمال بروز در خانم‌هایی که فاصله بین دو بارداری آنها بیشتر از ۵ سال است بیشتر از دیگران وجود دارند.

بارداری فوری برای کودک اول هم خطرناک است

بارداری‌های متوالی سلامت کودک اول را هم به خطر می‌اندازد. نوزاد باید ۶ ماه اول زندگی فقط با شیر مادر تغذیه کند و معمولاً توصیه می‌شود این شیردهی تا پایان ۲۴ ماهگی نوزاد در کنارغذای کمکی ادامه داشته باشد.

اگر زمانی که فاصله بین دو بارداری متوالی ۲ سال شود، مادر درست در زمان شیردهی نوزاد اول باردار است. طبیعی است که این بارداری در شیردهی نوزاد اول اختلال ایجاد می‌کند و مادر ناگزیر به قطع شیردهی می‌شود.

قطع شیردهی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی نوزاد می‌شود و همین عارضه احتمال بروز بیماری‌های عفونی در نوزاد اول را هم افزایش می‌دهد، به‌ این‌ ترتیب بارداری‌های متوالی علاوه بر سلامت مادر و جنین سلامت کودک اول را هم به خطر می‌اندازد.

حتما بخوانید ←  آنچه در باره آغوز باید بدانید

احتیاط کنید ولی از سن و سالتان نترسید!

گاهی سن مادر بالاست و با اینکه تازه زایمان کرده، می‌خواهد فرزند دومی هم داشته باشد و باردار می‌شود. برای این دسته از مادرها خطر بارداری دوچندان است، چون این خانم‌ها به خاطر سنشان به‌خودی‌خود دچار ریسک‌پذیری بالا هستند.

فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری - احتمال ابتلا به مسمومیت بارداری، فشارخون و داشتن نوزادی با اختلالات کروموزومی در سن بالاتر زیاد است.
احتمال ابتلا به مسمومیت بارداری، فشارخون و داشتن نوزادی با اختلالات کروموزومی در سن بالاتر زیاد است.

احتمال ابتلا به مسمومیت بارداری، فشارخون و داشتن نوزادی با اختلالات کروموزومی در مادران با سن بالاتر زیاد است. این قبیل خانم‌ها قبل از بارداری لازم است با پزشک متخصص مشورت کنند و دائم تحت کنترل پزشک باشند.

 

فشار به بدن مادر و جنین در بارداری بافاصله کم

چهار ماه اول بارداری معمولاً مادر دچار ویار می‌شود و نمی‌تواند به‌ خوبی غذا بخورد. کمبود مواد غذایی باعث ضعف و سستی می‌شود، درنتیجه او نمی‌تواند به نوزاد شیر باکیفیت بدهد.

مادر شب‌های زیادی را به خاطر نوزاد بیدار می‌ماند، معمولاً مادرهایی که شیر می‌دهند، کمتر فرصت استراحت پیدا می‌کنند، این بی‌خوابی‌ها و استراحت نکردن‌ها روی جنین اثر نامطلوبی برجا می‌گذارد.

مادرانی که بدون رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها – وقتی به بچه شیر می‌دهند – باردار می‌شوند، فرصت یا توانی برای مراقبت صحیح از خود و بچه‌هایشان ندارند. پس کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و از کنترل خارج می‌شوند و بارداری پرخطری را تجربه می‌کنند.

چرا ۳ سال فاصله بین بارداری لازم است؟

۱- کم‌خونی مادر: یکی از بیماری‌هایی که شیوع آن در مادرانی که فاصله بین دو بارداری را در نظر می‌گیرند بالاست کم‌خونی یا آنمی است. وقتی‌ فاصله مناسب بین بارداری ها رعایت نمیشود، مادر به کم‌خونی مبتلا می‌شود. ممکن است این بیماری به‌صورت مخفی باشد اما کم خونی زمانی آشکار می‌شود که آن خانم برای دومین بار در مدت کمتر از ۳ سال باردار شود. به همین دلیل است که احتمال مرگ‌ومیر مادران باردار مبتلابه کم‌خونی ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از زنان دیگر است.

فاصله مناسب بین دو بارداری - کم خونی(کاهش سلولهای قرمز خون) زمانی آشکار می‌شود که مادر در کمتر از ۳ سال دوباره باردار شود.
کم خونی(کاهش سلولهای قرمز خون) زمانی آشکار می‌شود که مادر در کمتر از ۳ سال دوباره باردار شود.

از سوی دیگر کم‌خونی در هفته ۱۳ تا ۲۴ بارداری خطر احتمالی زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش می‌دهد. کم‌خونی سلامت کودک را هم نشانه می‌گیرد، در نوزادانی که از مادران مبتلابه کم‌خونی متولد می‌شوند، احتمال بروز بیماری‌ها و مهمتر از همه فقر آهن (که منجر به اختلال در تکامل حرکتی و رفتاری می‌شود و حتی قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد) به‌مراتب بیشتر است.

حتما بخوانید ←  ۱۰ دلیل کم شدن رشد جنین در هفته های آخر بارداری

۲- شیردهی بهتر: نوزاد باید تا ۶ ماه اول زندگی انحصاراً با شیر مادر تغذیه شود و معمولاً توصیه می‌شود شیردهی تا پایان ۲۴ ماهگی نوزاد در کنارغذای کمکی ادامه یابد. اگر فاصله بین دو بارداری متوالی را دو سال در نظر بگیریم، بارداری در زمان شیردهی نوزاد اول اختلال ایجاد می‌کند. قطع شیردهی به باعث ضعف سیستم ایمنی نوزاد می‌شود پس می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های عفونی را در فرزند اول افزایش دهد. رعایت فاصله مناسب بین دو بارداری سلامت شیر دهی را تضمین می‌کند.

۳- احتمال زایمان زودرس: مادرانی که فاصله بین دو بارداری آنها کمتر از ۳ سال است، اکثراً دچار زایمان‌های زودرس می‌شوند. احتمال زایمان زودرس در بارداری‌های پشت سرهم افزایش‌ می‌یابد، ولی نوع زایمان(طبیعی یا سزارین) تفاوت نمی‌کند.

احتمال زایمان زودرس در بارداری‌های پشت سرهم افزایش‌ می‌یابد
احتمال زایمان زودرس در بارداری‌های پشت سرهم افزایش‌ می‌یابد

۴- تأمین مجدد ذخایر بدن مادر: تغذیه جنین در دوران بارداری از طریق خون مادر است. وقتی مادری مبتلابه کم‌خونی باشد اکسیژن‌ رسانی و تغذیه جنین نیز مختلف می‌شود و این اختلال روی سلامت جنین تأثیر می‌گذارد.

جنین برای رشد و تکامل مواد موردنیازش را از بدن مادر تأمین می‌کند. مادر نمی‌تواند تمام نیازهای جنین را با دریافت روزمره مواد غذایی در اختیار جنین قرار دهد بلکه بخش قابل‌توجهی از این مواد مغذی را از ذخایر بدن خودش تأمین می‌کند موادی مثل کلسیم و برخی ریزمغذی‌ها و… .

احیای دوباره بدن مادربه تغذیه او و میزان استرسی که در دوران بارداری به‌خصوص بعد از زایمان بر او وارد می‌شود در ارتباط است، بنا بر این فاصله مناسب بین بارداری ها را باید رعایت کرد.

به‌طور میانگین بدن خانم‌ها به ۳ سال زمان نیاز دارد تا ذخایر خود را دوباره جایگزین کند. وزن، توده بدنی و انرژی مادر هم بعد از هر بار بارداری تحت تأثیر قرار می‌گیرد و  او برای جبران به زمان نیاز دارد.

 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*