خطرات شنا در دوران بارداری 

قبل از دانستن این نکات در دوران بارداری شنا نکنید!
قبل از دانستن این نکات در دوران بارداری شنا نکنید!
اشتراک بگذارید

شنا از بهترین ورزش‌هایی است که خانم باردار می‌تواند انجام دهد ولی خطرات شنا در دوران بارداری احتیاط را لازم می‌کند.

توراهی – هر فعالیت ورزشی دارای اصولی است که با رعایت آن‌ها می‌توان از آسیب به خود یا دیگران جلوگیری نمود. با آگاهی و اجرای این اصول از شنا کردن بیشترین استفاده و لذت را ببرید:

از آلوده نبودن آب اطمینان حاصل کنید

ابتدا بررسی کنید آب استخر آلودگی نداشته باشد تا به بیماری‌های منتقلِ از آب مبتلا نشوید. به استخرهای عمومی به‌خصوص وقتی تازه آب آن‌ها عوض شود معمولاً آب سالمی دارند. ولی مواظب برکه‌ها و آب‌های کوچک باشید زیرا برخلاف استخرها کلرزنی نمی‌شوند.

جکوزی آب داغ خطر دارد!

جکوزی آب گرم به‌خصوص اگر بالای ۱۰ دقیقه در آن بمانید حرارت ۴۰ درجه دارد و در شما تب ۳۹ درجه ایجاد می‌کند. این تب می‌تواند باعث نقایص مغزی و نخاعی جنین و حتی سقط شود، به‌خصوص در چهار تا شش هفته اول بارداری بسیار خطرناک است. آب گرم خارج از جکوزی آن‌قدر خطرناک نیست زیرا بعد از مدتی حرارت خود را از دست می‌دهد.

 بااحتیاط کامل گام بردارید

توجه کنید وزن جنین می‌تواند مرکز ثقل بدن شما را جابه‌جا کند و تعادل شما راه سریع به هم بزند. به‌خصوص حاشیه استخر و اتاق تعویض لباس لغزنده‌اند پس بسیار احتیاط کنید و آهسته گام بردارید.

یک‌دفعه درون آب نپرید

آهسته و گام‌به‌گام وارد آب شوید؛ وقتی یک‌باره بدن خود را درون آب ببرید حباب‌هایی که در اثر کاهش سریع ارتفاع درون بدن شما تولید می‌شوند ممکن است به جنین صدمه وارد کنند زیرا او آمادگی مقابله با آن را ندارد. به همین دلیل این غواصی و شیرجه در بارداری ممنوع است.

 نفس خود را حبس نکنید

جنین شما به اکسیژن نیاز دارد پس هنگام شنا به‌صورت پیوسته و منظم به دم و بازدم خود ادامه دهید و نفس خود را درون سینه نگاه ندارید.

به‌اندازه کافی مایعات بخورید

موقع شنا مادر متوجه نیست چه قدر عرق می‌کند زیرا درون آب است. پس ۲ ساعت قبل از شروع شنا نیم لیتر آب مصرف کنید و در استخر هم آب‌معدنی کوچکی همراه خود داشته باشید و در فواصل تمرینات شنا چند جرعه بنوشید.

حسابی سوخت‌گیری کنید!

در سه ماهه دوم بارداری حتی بدون ورزش روزانه ۳۰۰ کالری بیشتر نیاز دارید تا بارداری خوبی داشته باشید. اگر وزنتان بیشتر باشد هنگام شنا کالری بیشتری می‌خواهید.

منابع خوب کسب انرژی قبل از شنا عبارت‌اند از میوه‌ها، نان تست و شیر. غذا باید بیشتر قند داشته باشد نه چربی یا حبوبات و پروتئین که هضم آن‌ها طول می‌کشد و مانع خوب شنا کردن است.

به‌هرحال پرخوری نکنید و از غذاهای کم‌حجم و پرانرژی قندی استفاده کنید. غذا خوردن متعادل قبل از شنا ممنوع نیست می‌توانید ۳۰ دقیقه قبل از شروع شنا میوه، نان و شیر استفاده کنید و بلافاصله بعد از شنا از ماست یا ساندویچ گوشت مثلاً بوقلمون استفاده کنید.

برچسب‌ها:

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*