مراحل رشد کودک سالم

مراحل رشد کودک سالم
مراحل رشد کودک سالم

کودکی را سالم می‌گویند که رشد و تکامل عادی داشته باشد

توراهی – کودکی را سالم می‌گویند که رشد عادی داشته،اشتهایش خوب باشد، وزنش به طور مرتب و منظم افزایش پیدا کند، سرحال باشد، حرکت و جست و خیز کند، و دارای پوست سالم، صورت گلگون، چشم‌های درخشان و روشن و عضلات محکم باشد.

رشد طبیعی کودک از یک ماهگی تا دو سالگی

ماه اول زندگی: در روزهای اول تولد چشم‌ها متوجه یک نقطه‌اند و حرکات آن‌ها با همدیگر تطابق ندارند و به همین سبب اگر لوچ به نظر رسیدند نگران نشوید زیرا این وضعیت بعد از چند روز به حالت عادی بازمی‌گردد.سر اغلب کودکان در این ماه طاس است.

 

ماه دوم زندگی: اولین لبخند کودک از یک ماه ونیم به بعد بر لب‌های زیبای او نقش می‌بندد.حس ذائقه و شامه پیشرفت می‌کند به طوری که کودک تا حدی مزه‌های مختلف و تازه را تشخیص می‌دهد. از نوازش لذت می‌برد، سر را به طرف صدا می‌چرخاند، نور چراغ و سایه و رفت‌وآمد اشخاص را خوب تماشا می‌کند.در آخر این ماه گریه‌هایش با اشک توأم می‌شوند.

 

ماه سوم: سرش را بالا نگه می‌دارد، از خود صداهای مختلف در می‌آورد و برای خواستن چیزی گریه می‌کند.نگاهش معنی‌دار می‌شود، از رنگ‌های روشن خوشش می‌آید.

 

ماه چهارم: سر خود را در بغل مادر راست نگاه می‌دارد، انگشتان پای خود را می‌گیرد، با دستش بازی می‌کند.از افراد غریبه دوری می‌کند.

 

ماه پنجم: حرکات دست و پایش زیاد می‌شود، از پشت به پهلو می‌چرخد.هرچه را به دستش برسد به دهان می‌گذارد. حس ذائقه‌اش تقویت می‌شود و مزه غذاها را به خوبی درک می‌کند.با صدای بلند می‌خندد.

حتما بخوانید ←  ۱۴ نکته مراقبتی که در دوران بارداری باید رعایت کنید

 

ماه ششم: وزنش دو برابر وزن بعد تولدش می‌شود.ممکن است اولین دندان در فک پایین او ظاهر شود.با کمک مادر کمی می‌نشیند.خیلی شلوغ می‌کند.ممکن است کلماتی مانند بابا و مامان را ادا کند.با اسباب بازی بازی می‌کند باید در انتخاب نوع آن دقت کرد زیرا هر چیزی را به دهانش می‌گذارد.

 

ماه‌های هفتم و هشتم: بدون کمک دیگران می‌نشیند ولی نباید او را وادار به نشستن کنید، بگذارید خودش نشستن را بیاموزد.اسباب‌بازی را خودش به دست می‌گرداند.گاه‌گاه جیغ می‌زند.

 

ماه‌های نهم و دهم: کلمات بابا و مامان را به خوبی ادا می‌کند، خنده‌های بلند می‌کند و گاهی فرمان می‌دهد.چهار دست و پا شروع به راه رفتن می‌کند.نبایستی تا موقعی که عضلاتش قوی نشده اندوخودش راه نمی‌افتد او را وادار به راه رفتن کنید.اگر به چیزی یا کسی تکیه کند می‌ایستد.

 

ماه‌های یازدهم و دوازدهم: وزنش سه برابر وزن بعد از تولد می‌شود.ممکن است اولین قدم‌ها را خودش بر دارد، به خوبی می‌ایستد.همیشه میل دارد که با او بازی کنند.

 

هجده ماهگی: ملاج قدامی سرش بسته می‌شود و سفت می‌گردد.به خوبی راه می‌رود.

 

دو سالگی: شانزده دندان دارد.به خوبی حرف می‌زند.اگر طفل شما تا سه سالگی قادر به تکلم نباشد باید او را نزد پزشک ببرید.

 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*