مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول

قسمت اول
مشکلات شایع دوران بارداری- قسمت اول
اشتراک بگذارید

زنان بعد از باردار شدن با مسائلی ازقبیل افسردگی، تنبلی و تن سنگینی، تنگی نفس، تهوع، آروغ ترش، سردرد، سرگیجه، تاریکی دید و تپش قلب روبرو می‌شوند.

توراهی – مادر باردار ممکن است به مشکلات گوناگونی مبتلا شود که برخی ار آنها شایعترند. در این نوشته دو قسمتی به بررسی هریک از آنها می‌پردازیم:

 ویار حاملگی

حساس شدن خانم باردار نسبت به برخی بوها و یا تمایل به خوردن بعضی از مواد غذایی. در زنانی که رژیم غذایی مناسبی داشته‌اند و از وضعیت روحی خوبی برخوردار هستند ویار کمتری دیده می‌شود.

 تهوع و استفراغ

این حالت در نیمه اول حاملگی شایع است که معمولاً از هفته ۲ تا ۱۲ حاملگی فراوان دیده می‌شود. به تدریج با پیشرفت حاملگی از شدت آن کم شده و بهبود می‌یابد. معمولاً صبح‌ها شدیدتر شده و گاهی به‌گونه‌ای است که موجب کم‌آبی و پیدایش اختلالاتی در غلظت املاح بدن می‌شود. در چنین حالتی خانم باردار قادر به خوردن غذا و مایعات نیست و حتی گاهی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

در موارد خیلی شدید ویار باید به حاملگی چند قلویی و حاملگی مولار شک کرد.

برای پیشگیری و بهبود ویار به این موارد دقت کنید :

  • نیم ساعت قبل از بلند شدن از رختخواب یک تکیه نان برشته مصرف کنید
  • به آهستگی فعالیت روزانه خود را آغاز کنید.
  • غذاهای روزانه را در وعده‌های بیشتر و با حجم کم بخورید.
  • از خوردن غذاهای چرب، سرخ‌کرده و پر ادویه پرهیز کنید.
  • اگر بوی بعضی از غذاها تهوع را شروع یا تشدید می‌کند، از آن دوری کنید.
  • تکه‌های یخ بخورید و از ماست چکیده استفاده کنید.

 ترش کردن و سوزش سر دل

از شایع‌ترین شکایات در طی حاملگی بوده و ناشی از رفلاکس محتویات معده به مری است. این حالت اغلب به علت برگشت محتویات معده و فشار رحم بزرگ شده بر روی معده و به‌ویژه پس از صرف غذا ایجاد می‌شود که با احساس پر بودن معده و سوزش قسمت پایین مری همراه است.

در اکثر زنان حامله علائم خفیف است. مصرف غذای کم در وعده‌های بیشتر و تغییر وضعیت، پرهیز از خم شدن یا صاف دراز کشیدن، بالا بردن سر تخت موجب بهبودی این حالت می‌شود.

 ضعف، سرگیجه و غش

این حالت غالباً به دلیل افت فشارخون و بیشتر در مواردی که خانم باردار به‌طور ناگهانی و به‌سرعت تغییر وضعیت می‌دهد – مثلا وقتی‌که به‌سرعت از حالت خوابیده یا نشسته به حالت ایستاده قرار می‌گیرد – اتفاق می‌افتد.

در زنان مبتلا به کم خونی نیز این عارضه مشاهده می‌شود که در صورت شدت آن باید به پزشک مراجعه نمایند. در صورت پایدار بودن یا شدید بودن سردرد باید به فکر فشارخون حاملگی بود.

سردرد در بارداری

سردر در اوایل بارداری یک شکایت شایع است که در اکثر موارد علتی برای آن نمی‌تواند پیدا کرد.

معمولاً در اواسط حاملگی از شدت آن کاسته می‌شود و یا از بین می‌رود. این سردردها معمولاً در ۳ ماهه اول رخ می‌دهد. سردردهای ۳ ماهه دوم و سوم حاملگی از علائم قابل انتظار حاملگی نیست.

تنگی نفس

تنگی نفس در اوایل حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود و در ماههای آخر حاملگی به علت بزرگی شکم و فشار وارده بر دستگاه تنفس شدید می‌شود.

معمولاً در حاملگی اول پس از ورود سر جنین به داخل لگن در هفته‌های آخر بارداری تنگی نفس برطرف می‌شود.

تنگی نفس با فعالیت و بالا رفتن از پله‌ها تشدید می‌گردد و اگر شدید باشد یا با طپش قلب و درد ناحیه سینه و گردن همراه شود یا در حالت استراحت هم ادامه یابد باید به پزشک مراجعه کنید.

 مشکلات پوستی

  • کلواسما ( ماسک حاملگی) در پیشانی، پل بینی و گونه‌ها است. معمولاً بعد از ۱۶ هفته حاملگی رخ می‌دهد و با نور خورشید بیشتر می‌شود.
  • لینئانیگرا (خط سیاه) در آرئولها(ناحیه تیره پستان)، نیپل ها(نوک پستان) و ناحیه شکم از ناف تا نا حیه شرمگاهی دیده می‌شود.
  • استریا (خطوط قرمزرنگ) پستان و شکم به علت کشیدگی پوست،بر روی شکم و ران‌ها و پستانها دیده می‌شوند. این ها معمولاً پس از زایمان به رنگ نقره‌ای درمی‌آیند و به همان صورت روی بدن باقی می‌مانند.

ورم پاها و بدن

ورم در حاملگی بیشتر در ناحیه پاها به‌خصوص قوزک پا ایجاد می‌شود. اما ورم در تمام بدن به‌خصوص دستها و صورت و نیز ورم  صبحگاهی پاها می‌تواند علامت بیماری خاصی به نام مسمومیت حاملگی باشد که وضعیت خوشایندی در حاملگی نیست. بنابراین خانم باردار باید این علامت را حتماً جدی بگیرد و به‌محض بروز آن به پزشک مراجعه نماید.

 کمردرد بارداری

در بعضی خانمهای باردار رخ می‌دهد و درجات خفیف آن به دنبال کشش شدید، خستگی، خم شدن زیاد، بلند کردن اشیاء یا قدم زدن ظاهر می‌شود. علت معمولاً لوردوز(قوس بیش از حد) کمر است.

برای بهبود کمردرد استراحت، گرم کردن موضع، استفاده از ضد درد (تجویز پزشک)، کمربندها و شکم‌بندهای طبی و در موارد خیلی شدید مشاوره ارتوپدی توصیه می‌شود.

 دردهای زیر دل

ممکن است دچار دردهای مبهمی در پایین شکم شوید که به‌صورت تیر کشیدن به دو طرف شکم است. علت آن کشیده شدن طناب‌های نگهدارنده رحم است. معمولاً تغییر وضعیت بدن باعث بهبود  این دردها می‌شود.

تکرر ادرار

تکرر ادرار شکایتی معمول در دوران بارداری است. این حالت در ماههای اول بارداری به علت تغییرات ایجاد شده در بدن و در ماه آخر به علت بزرگی رحم به وجود می‌آید.

چنانچه افزایش دفعات ادرار، همراه با درد و سوزش و وجود خون در ادرار دارید، باید حتماً به پزشک مراجعه نمایید. باید مثانه خود را زودبه‌زود تخلیه کنید؛ چون نگه‌داشتن ادرار باعث افزایش میزان عفونت ادرار می‌شود.

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*