مشکلات شایع دوران بارداری- قسمت دوم

مشکلات بارداری ادامه
اشتراک بگذارید

زنان بعد از باردار شدن با مسائلی ازقبیل افسردگی، تنبلی و تن سنگینی، تنگی نفس، تهوع، آروغ ترش، سردرد، سرگیجه، تاریکی دید و تپش قلب روبرو می‌شوند.

 

توراهی – ممکن است مادر باردار بعد از یک یا دو ماه ویار داشته و ویارش چیزهای غیرطبیعی باشد. در اینجا به ادامه این مشکلات می‌پردازیم:

یبوست

به دلیل تغییرات هورمونی و کاهش حرکات معده و روده ایجاد می‌شود و معمولاً با احساس ناراحتی در هنگام اجابت مزاجتان همراه است.

استفاده از رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه‌جات و نوشیدن مایعات (۶-۸ لیوان در روز) به‌خصوص آشامیدن آب، همچنین خوردن مواد ملین مانند سبوس، آب‌لیمو، گوجه‌فرنگی، خرما، انجیر، آلو، پرتقال، طالبی، کمپوت‌ها، اسفناج، کلم، کرفس، و حتی نان به رفع این مشکل شما کمک می‌کند. خوردن ۱ تا ۳ لیوان آب ولرم ساده به‌طور متناوب صبح ناشتا هم بسیار مفید است.

بواسیر مشکل شایع دوران بارداری

ازآنجاکه ایجاد و تشدید بواسیر بیشتر مربوط به یبوست است جهت پیشگیری از آن به دستورات ذکرشده در رابطه با یبوست توجه کنید.

در این حالت اجابت مزاج، دردناک و با سوزش و خارش همراه است. این مشکل با اصلاح عادت و رژیم غذایی برطرف می‌شود.

از زور زدن یا نشستن طولانی در توالت خودداری  کنید و همچنین استراحت کافی در اواخر روز داشته باشید تا  فشار رحم به قسمت پایین روده کاهش یابد و سریعتر خوب شوید.

لکوره (ترشحات واژن)

یکی دیگر از شکایات شایع دوران بارداری لکوره است. زنان حامله به‌طور شایع مبتلا به افزایش ترشحات واژن می‌باشند که در بسیاری از موارد منشأ بیماری ندارد.

در این موارد استفاده از لباسهای زیر نخی، خشک نگه‌داشتن ناحیه تناسلی پس از هر بار شستشو و تعویض مکرر لباسهای زیر به شما توصیه می‌شود.

چنانچه ترشحات به مقدار زیاد و با تغییر رنگ (سبز یا زرد) و بوی بد و علامت‌هایی چون سوزش و خارش همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

واریس

واریس در طی حاملگی تشدید می‌شود و با پیشرفت حاملگی و افزایش وزن بدتر می‌شود. این واریس‌ها ممکن است پاها و ولو (واژن) را درگیر کنند و منجر به خونریزی شدید شوند.

رحم در حال رشد به رگهای خونی قسمت تحتانی بدن فشار وارد می‌کند و معمولاً موجب گشاد و بزرگ شدن سیاهرگ‌های ساق پا و ران به‌صورت خطوط سیاه همراه با درد می‌شود.

ایستادن طولانی‌مدت، در ایجاد این حالت دخیل است و اگر دچار واریس هستید، بهتر است از پوشیدن جوراب‌های کش‌دار و لباسهای تنگ خودداری کنید.

روش‌هایی برای درمان واریس:

  • استراحت منظم و زیاد در کارهای روزانه
  • بالا نگه‌داشتن پاها چندین بار در روز
  • استفاده از جوراب‌های الاستیک محافظت‌کننده

پتیالیزم (ترشح بیش‌ازحد بزاق)

ترشح بیش‌ازحد بزاق در طی حاملگی ممکن است ناشی از تحریک غدد بزاقی توسط خوردن نشاسته باشد. درمان پرهیز از خوردن نشاسته است.

پیکا

پیکا عبارت است از تمایل غیرمعمول زن حامله به خوردن غذاهای عجیب‌وغریب و مواردی که معمولاً خوردنی نیستند مثل آرد، نشاسته، خاک.

هرچند ارتباطی بین پیکا و فقر آهن وجود دارد و با اصلاح  فقر آهن پیکا بهتر می‌شود، اما همه زنان مبتلا به پیکا فقر آهن ندارند. اگر تغذیه شما خوب باشد، پیکا مشکل خاصی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

آنمی (کم خونی)

آنمی در حاملگی ممکن است ارثی باشد. هموگلوبین پایین تراز ۱۰ در بارداری نشانه کم خونی است. علاوه بر خونریزی، آنمی به دلیل افزایش تخریب یا کاهش تولید گلبول‌های قرمز هم  روی می‌دهد. برای درمان کم خونی معمولا از قرص آهن خوراکی و گاهی تزریقی استفاده می‌شود.

مشکلات دندان و لثه

اکثر زنان باردار به علت تغییرات هورمونی و عدم رعایت بهداشت دچار ناراحتی لثه می‌شوند. تغییرات لثه‌ای معمولاً از ماه دوم حاملگی شروع‌شده و در ماه هشتم به حد زیاد می‌رسد و بیشتر در دندان‌های جلویی مشاهده می‌شوند.

درمان‌های دندانپزشکی را در صورت لزوم باید ترجیحاً در سه ماهه دوم بارداری انجام دهید زیرا در سه ماهه اول احتمال سقط به علت حساسیت زیاد جنین به تأثیرات خارجی (دارو، تزریق، اضطراب) زیاد می‌شود که در سه ماهه سوم می‌تواند باعث زایمان زودرس گردد. خطر افت فشار  و احیاناً بی‌هوش شدن نیز در حین کار در سه ماهه سوم وجود دارد.

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*