نامگذاری ماههای بارداری بر اساس رشد دستگاه های بدن

اشتراک بگذارید

بارداری بسیار شگفت انگیز است و در هر ماه یکی از دستگاههای بدن جنین رشد بیشتری دارد. در اینجا ماه های بارداری را بر اساس رشد دستگاههای بدن نامگذاری می‌کنیم.

توراهی – گرچه به مادران تأکید می‌شود که حاملگی به‌عنوان یک پدیده طبیعی باید تلقی شود و این تغییرات به‌منظور سازگاری بدن مادر با حاملگی صورت می‌گیرد، اما برای رفع ابهامات و پیشگیری از بروز مشکلات لازم است مادران با سیر طبیعی بارداری و تغییرات و عوارض ناشی از آن آشنا شوند.

نام‌گذاری ماه‌های حاملگی بر اساس رشد دستگاه های بدن

۱- ماه اول ماه قلب است. چون در چهار هفته اول زندگی جنین قلب فعالیت خود را آغاز می‌کند.

۲-ماه دوم ماه چهره است. در آغاز ماه دوم اعضای بدن به‌صورت جوانه‌هایی ظاهر می‌شوند. چهره نیز به‌تدریج مشخص می‌شود و در آن حفره‌هایی برای دو چشم، دو گوش، بینی و دهان به وجود می‌آید. مراقبت مادر در این دوران بسیار لازم و ضروری است. اگر مادر دچار ضربه شده یا از داروهای شیمیایی زیادی استفاده کند  احتمال آسیب‌دیدگی در دستگاه عصبی جنین بسیار است. اگر مادر سرخجه بگیرد ممکن است جنین عقب‌ماندگی ذهنی پیدا کند.

۳-ماه سوم جنینی ماه تارهای صوتی است. در این ماه تارهای صوتی به وجود می‌آیند، ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. در ابتدای ماه سوم اعضای جنسی به‌طور مشخص دیده می‌شوند.

۴- ماه چهارم ماه رویش مو است. در این ماه جنین مقداری از زشتی خود را از دست می‌دهد. پوست بدن شفاف و قرمز رنگ است. کرک نازکی سراپای بدن جنین را می‌پوشاند. غدد چربی و عرق در زیر پوست، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. در این ماه نخستین تارهای مو روی سر جنین نمایان می‌شود.

۵- ماه پنجم ماه حرکت است. در ابتدایی این ماه، جنین درون رحم حرکت می‌کند. علاوه پرحرکت ظاهری، انگشتان را نیز حرکت می‌دهد. در این ماه جنین صداهای بلند را شنیده واکنش نشان می‌دهد.

۶- ماه ششم ماه عضلات است. در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می‌شود. چهره وضع متناسبی یافته، گوش‌ها رشد بیشتری پیدا کرده و گردن حالتی خاص به خود می‌گیرد. جنین دست‌ها را رو سینه می‌گذارد و زانوها را روی شکم خم می‌کند.

۷-ماه هفتم ماه اعصاب است. در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند. اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند و حرکات جنین هماهنگی بیشتری به دست می‌آورند. تنوع حرکات زیاد شده، جنین به خوبی می‌تواند خود را حرکت دهد.

۸-ماه هشتم ماه زیبایی است. تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل یافته و در این ماه جنین زیباتر می‌شود. چربی پوست موجب می‌شود چین‌وچروک‌ها از بین بروند. کرک‌های اولیه کم‌ و بیش زایل می‌گردند و جنین شکل زیبایی یک کودک آدمی را به دست می‌آورد.

۹- ماه نهم جنینی ماه تولد است. در این ماه کرک لطیفی که روی بدن جنین را پوشانده بود از بین می‌رود. پوست بدن، رنگ سفید مایل به سرخی پیدا می‌کند. غدد چربی در سراسر پوست به وجود می‌آیند. که در اواخر ماه جنین با شروع شدن درد زایمان مادر که نشانه تولد نوزاد هست متولد می‌شود.

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*