ویزیت قبل از بارداری ، چرا پیش از بارداری باید دکتر بروید؟

ویزیت قبل از بارداری
ویزیت قبل از بارداری

هدف از ویزیت قبل از بارداری بررسی مواردی است که ممکن است سلامت شما یا بچه را در حاملگی به خطر بیاندازد. در مشاوره قبل از بارداری پزشک تمامی بیماریهای قبلی و فعلی شما را بررسی می‌کند.

توراهی: اطمینان از سلامتی پیش از بارداری برای شما و فرزند آینده بسیار حیاتی است. لازم است قبل از بارداری از نظر جسمی و روحی در بالاترین حد آمادگی باشید. ۴۰ روز قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود برای ویزیت قبل از بارداری ملاقات کنید، در این ویزیت معاینات عمومی پیش از بارداری نیز انجام میشود.

در ویزیت قبل از بارداری چه کارهایی انجام می‌شود؟

ویزیت قبل از بارداری بهترین زمان برای سوال پرسیدن است. در باره رژیم غذایی مناسب باردار شدن یا ویتامین های قبل از بارداری سوال دارید؟ چیزی هست که شما یا همسرتان را نگران کرده؟ حتما بپرسید. در ویزیت قبل از بارداری این موارد بررسی میشوند:

سابقه تولید مثلی

پزشک در مشاوره قبل از بارداری از تمامی بارداری های قبلی، وضعیت عادت ماهیانه، استفاده از روشهای جلوگیری، نتایج پاپ اسمیر های قبلی، سابقه بیماریهای مقاربتی و عفونت های تناسلی سوال می‌پرسد. سوالات را صادقانه جواب دهید.

سابقه پزشکی

اگر در حال حاضر بیمار هستید یا سابقه بیماری خاصی در گذشته داشته اید به پزشک خود اطاع دهید. بسیاری بیماریها مانند آسم، فشار خون بالا و دیابت و … در بارداری مشکل ساز می‌شوند. این قسمت از مهمترین بخشهای ویزیت قبل از بارداری است.

سابق جراحی

اگر سابقه عمل جراحی، انتقال خون یا بستری در بیمارستان داشته اید در ویزیت پیش از بارداری به پزشکتان خبر دهید. به خصوص جراحی های زنانه مانند سزارین، جراحی توده تخمدان و رحم مهم هستند.

حتما بخوانید ←  رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن

سابقه دارویی

هر دارویی که مصرف میکنید یا اخیرا مصرف کرده اید را اطلاع دهید از جمله داروهایی که پزشکان دیگر تجویز کرده اند. توجه داشته باشید داروهای گیاهی بی خطر نیستند و اگر سابقه مصرف آنها را دارید به پزشک خود خبر دهید تا بتواند برای جلوگیری از ناهنجاریهای جنینی اقدام کند.

سابقه خانوادگی

هر بیماری که در خانواده تان سابقه دارد، مانند دیابت، فشار خون بالا یا سابقه لخته شدن خون را  در ویزیت قبل از بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

محیط کار و زندگی

خطرات احتمالی محیط کار و زندگی مانند قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه، اشعه X، و سرب یا حلال ها  که ممکن است بر توانایی شما در بارداری یا حفظ حاملگی سالم تاثیر بگذارد را به پزشک خبر دهید.

وزن

قبل از اینکه باردار شوید باید به وزن ایده آل برسید. اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید تا خطر ابتلا به عوارض در حین بارداری را کاهش دهید؛  اگر کم وزن هستید برای کاهش خطر تولد نوزاد با وزن کم، وزن خود را زیاد کنید. در ویزیت قبل از بارداری به وزن توجه  فراوان می‌شود.

شیوه زندگی

پزشک در باره عادتهای شما و  شریک زندگی تان که می تواند بر حاملگی شما تاثیر بگذارد، مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از داروهای مخدر، سوالاتی خواهد پرسید. پزشک اطلاعات شما را محرمانه نگه می دارد، بنابراین اطلاعات لازم را به او بدهید.

ورزش

به پزشک خود بگویید چه نوع ورزشی انجام می دهید یا اینکه ورزش نمی‌کنید. به طور کلی، میتوانید در حین بارداری ورزش خود را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید فعالیت های خود را کاهش یا تغییر دهید.

حتما بخوانید ←  توصیه های عمومی دوران بارداری که باید رعایت کنید

رژیم غذایی

در ویزیت قبل از بارداری دکتر در مورد آنچه که می‌خورید و می‌نوشید سوال می‌پرسد. بهتراست با رژیم غذایی سالم به استقبال بارداری بروید. رژیم سالم شامل خوردن انواع غذاهای غنی از فیبر و کلسیم، مصرف اسید فولیک و دیگر مواد مغذی می شود.

کافئین

قبل از اینکه باردار شوید، پزشک ممکن است محدودیت کافئین را تا حداکثر ۳۰۰ میلیگرم (میلی گرم) در روز توصیه کند. یعنی حداکثر دو فنجان قهوه می‌توانید بخورید. به یاد داشته باشید که کافئین فقط در قهوه و چای نیست بلکه در شکلات، برخی از نوشیدنی های نوشیدنی و بعضی داروهای ضد سردرد وجود دارد.

ویتامین های قبل از بارداری

در مشاوره قبل از بارداری توصیه میشود پیش از اینکه باردار شوید مکمل اسید فولیک مصرف کنید. اسید فولیک باعث می‌شود که نوزاد شما دچار نقص لوله عصبی نشود و بهتر است از ۳ ماه قبل از لقاح آن را مصرف کنید. پزشک شما احتمالا توصیه می کند ۰/۵ میلی گرم  اسید فولیک روزانه قبل از لقاح و در اوایل بارداری مصرف کنید.

پایان ویزیت قبل از بارداری و معاینات عمومی پیش از بارداری

  • معاینه فیزیکی: برای ارزیابی قلب، ریه، سینه، تیروئید و شکم. معاینه لگن و پاپ اسمیر نیز ممکن است انجام شود.
  • درخواست آزمایش: برخی از بیماریها مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل: سرخجه، هپاتیت، اچ آی وی، سیفلیس و دیگر موارد به صلاحدید پزشک.
  • ثبت چرخه قاعدگی: برای تشخیص تخمک گذاری و تعیین زمانی که بیشترین احتمال بارداری را دارید.
  • واکسیناسیون: اگر در برابر سرخجه یا آبله مرغان ایمن نیستید، پزشک واکسن های مناسب را توصیه کرده و به مدت حداقل یک ماه بارداری را عقب می‌اندازد.
  • مشاوره ژنتیک: احتمال داشتن فرزند مبتلا به نقص در تولد را نشان می‌دهد. مشاوره برای مادران مسن تر و افرادی که سابقه خانوادگی مشکلات ژنتیکی، نقص های زایمان یا عقب ماندگی ذهنی دارند توصیه می‌شود.

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*