۱۰ دلیل کم شدن رشد جنین در هفته های آخر بارداری

کاهش رشد جنین
کاهش رشد جنین
اشتراک بگذارید

کم شدن رشد جنین در هفته های آخر بارداری، مشکل خطرناکی است که در بسیاری از بارداری ها رخ می دهد.

 

توراهی – سبک زندگی مادر، برای سلامت جنین هایی که دچار کاهش رشد شده اند سرنوشت ساز است. شیوه صحیح زندگی شامل تغذیه سالم، ورزش متناسب با سن و وضعیت بارداری، زندگی در هوای سالم، دوری از دود سیگار و مصرف الکل و مواد مخدر و دوری از استرس است.

 

علل شایع کم شدن رشد جنین به شرح ذیل می باشد:

  1. اختلالات جفت: جفت مسئول تامین غذا و اکسیژن برای جنین است. اگر جفت ناهنجاری داشته باشد یا طی دوران بارداری غذارسانی به جنین توسط جفت مختل شود، رشد جنین کاهش می‌یابد.
  2. فشار خون بارداری: در مادران باردار که دچار فشار خون بالا هستند، رگ های خونی تنگ می شود و خون رسانی به بافت های بدن کند می گردد . بنابراین خون رسانی به جنین در حال رشد نیز کاهش می یابد. به همین علت معمولا مادران با فشار خون بالا نوزادانی کم وزن  به دنیا می آورند.
  3. ناهنجاری های کروموزومی جنین: جنین هایی که دارای ناهنجاری های کروموزومی هستند، اغلب روند رشد کندتری نسبت به جنین های سالم دارند. برخی از ناهنجاری های کروموزومی جنین شامل این موارد می باشند: آناسفالی، نقص کلیوی، سندروم دوان (منگولیسم) و نقص های حین تولد.
  4. بیماری های مادر در بارداری: زنانی که در زمان حاملگی بیماری های زمینه ای داشته اند، اغلب فرزندانی با وزن کم به دنیا می آورند. بیماری های زمینه ای شایع در مادران عبارت است از : دیابت ، کم خونی داسی شکل، اختلالات انعقای خون ، بیماری های کلیوی، بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های ریوی.
  5. سن مادر: عامل مهم دیگر سن مادر است. بهترین سن بارداری ۲۳تا ۲۹سالگی است و سن قابل قبول ۲۰تا ۳۵سالگی می باشد.
  6. مصرف الکل و سیگار: مصرف الکل در بارداری توسط مادر سبب عقب ماندگی ذهنی، ناهماهنگی حرکتی حافظه و زبان معیوب و از همه مهم تر بیش فعالی کودک می شود. نیکوتین که ماده اعتیاد آور توتون سیگار است، باعث می شود جفت غیر طبیعی رشد کند و این امر، انتقال مواد غذایی را به جنین کاهش می دهد و باعث کم وزنی جنین و همچنین موجب کاهش مقاومت بدن کودک در برابر بیماری ها می‌شود.
  7. آلودگی هوا: دانشمندان دریافته اند مادرانی که در دوران بارداری در معرض میزان بالایی از آلودگی هوا قرار  دارند، بیشتر نوزادان با وزن کم به دنیا می آورند زیرا آلودگی هوا اکسیژن محیط زندگی را کم می کند و جنین در حال رشد را با کمبود اکسیژن روبرو می نماید.
  8. سوء تغذیه مادر: سن و وزن مادر بر روند رشد جنین تاثیر می‌گذارد. اگر مادر وزن کمی داشته باشد و طی حاملگی افزایش وزن قابل قبول نداشته باشد احتمال کاهش رشد جنین وجود دارد.
  9. زایمان های قبلی مادر: مادرانی که در زایمان های قبلی خود، سابقه زایمان زودرس (نوزاد نارس) داشته‌اند، در زایمان های بعدی خود نیز احتمال کم وزن بودن نوزادشان وجود خواهد داشت.
  10. چند قلویی: مادرانی که بیش از یک قل باردار هستند (دوقلو و چند قلو زایی) با احتمال بیشتری نوزادانی کم وزن به دنیا می‌آوردند، زیرا حجم رحم مادر نمی تواند همزمان چند جنین را با وزن طبیعی در خود رشد دهد.

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*