۱۴ نکته مراقبتی که در دوران بارداری باید رعایت کنید

۱۴ نکته مراقبتی در دوران بارداری
۱۴ نکته مراقبتی در دوران بارداری
اشتراک بگذارید

با رعایت این نکات ساده میتوانید دوران بارداری سالم و شادی داشته و فرزند سالمی به دنیا بیاورید.

توراهی – از نظافت شخصی، نوع لباس و مصرف مواد غذایی گرفته تا رادیولوژی مواردی هستند که برای بارداری سالم باید به آنها توجه کنید.

۱- حمام کردن

دوش گرفتن در طول حاملگی مشکلی ایجاد نمی‌کند. معمولاً خانمهای حامله بیشتر عرق می‌کنند و ترشحات مهبلی بیشتری دارند بنابراین حمام روزانه به تنها آرام بخش است بلکه از عفونت‌های گوناگون نیز جلوگیری می‌کند.

بهتر است از دوش بجای وان استفاده شود و زن حامله روی زمین نیز ننشیند. استفاده از حمام‌های لغزنده و پوشیدن دمپایی‌های ابریدر حمام خطرناک است. آب حمام بهتراست ملایم باشد نه خیلی گرم ونه خیلی سرد، چون آبهای خیلی گرم یا سرد باعث تحریک شدید رحم شده وممکن است به سقط بینجامد.

۲- لباس و کفش

لباس در دوران بارداری باید راحت و نرم ومتناسب بافصل انتخاب شود. از ماه چهارم به بعد از پوشیدن لباس‌های تنگ و بستن کمربند چرمی به دور شکم باید خودداری کرد؛ چون فشار آن بر رگ‌ها باعث می‌شود خون در رگ‌های پایینی جمع شود وسبب تورم و واریس گردد. استفاده از جورابهای تنگ و کشدار نیز همین اثر را دارد.

زن حامله باید از پوشش‌های زبر وخشن بپرهیزد چون باعث به وجود آمدن بیماری‌های پوستی به خصوص اگزما در ناحیه باسن‌ها می‌شود.

بهتراست لباس از جنس کتان باشد که نرم‌تر است. استفاده از لباس زیر نخی عوض کردن در هرروز و اتو زدن آن به خانمهای باردار توصیه می‌شود.

بهتراست زن حامله از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند به دلیل وارد شدن فشار ستون فقرات که خود تحت فشار رحم است پرهیز کند.

از سینه بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غددشیری می‌شود پرهیز نموده و از یکسره‌ای که حالت ارتجاعی دارند (کشی) استفاده کنند.

۳- مراقبت از دهان ودندان

در موقع بارداری اغلب دندان‌ها مستعد برای خرابی است بنابراین مسواک را نباید فراموش کرد و از نخ دندان استفاده کرد. پرکردن وکشیدن دندان‌ها با بی حسی موضعی اشکال ندارد.

در صورت خرابی دندان باید درمان آن درسه ماهه دوم صورت گیرد. زیرا درسه ماهه اول باعث سقط ودر سه ماه سوم باعث زایمان زودرس می‌شود.

 

۴- نظافت سینه‌ها و دستگاه تناسلی

سینه‌ها احتیاج به مراقبت دارند بنابرین یک یا دو بار شستشو در طول روز لازم است. ازماه چهارم به بعد سینه دارای ترشحاتی می‌باشد که روی پیراهن نیز مشخص می‌شود، باید دررفع این لکه‌ها روی لباس کوشید چون عامل بیماری می‌باشند.

شستن نوک سینه باالکل و صابون استفاده نکنید، چون باعث پاک شدن چربی طبیعی آنها ودر نتیجه ایجاد ترک در آن ناحیه می‌شود.

نظافت دستگاه تناسلی نیز لازم است زیرا میکروب‌ها از این طریق وارد بدن شده و باعث به وجود آمدن عوارضی می‌گردند. به خانمهای حامله توصیه می‌شود که روزانه لباس زیر خود را عوض کنند.

۵- مسافرت

معمولاً در دوران بارداری مسافرت‌های طولانی توصیه نمی‌شود ودر صورت لزوم حتماً قبل از سفر باید با پزشک خود مشورت نماید.

در مسافرت‌های طولانی با اتومبیل خانم باردار باید هر ۲ ساعت یکبار از اتومبیل پیاده شود وبه مدت ۱۰ دقیقه استراحت نماید. بایداز کمربند ایمنی استفاده کنند.

۶- مراقبت از کلیه‌ها

برای مراقبت از کلیه‌ها باید روزانه ۳ تا ۴ لیوان مایعات میل شود. در ماههای آخر فشار به کلیه‌ها باعث افزایش اوره ادرار ودر نتیجه تورم بدن می‌شود.

بنابراین باید اوره ادرار اندازه گیری شود اما نگران زیاد شدن آن نشوید فقط نمک کم مصرف کنید. چنانچه رنگ ادرار تغییر کند و خیلی تیره شود یا بوی نا مطبوعی پیدا کند یا هنگام دفع با سوزش همراه باشد عفونت ادراری  مطرح است پس فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۷- اجابت مزاج

در دوران حاملگی به علت تغییرات دستگاه گوارش و فشاری که رحم به روده‌ها وارد می‌کند، اجابت مزاج نا منظم می‌شود؛ لذا خانم باردار بایداز مایعات و همچنین سبزیجات و میوه جات بیشتر استفاده نماید.

حرکت و فعالیت نیز در بهبود وضع اجابت مزاج مؤثر است. در تمام دوران بارداری باید شکم نرم بوده و از یبوست جلوگیری شود. بهتراست از داروهای مسهل پرهیز شود وبه جای آن از میوه‌هایی مثل گوجه، هلو، انجیر و زردآلو استفاده شود.

۸- روابط زناشویی

یک خانم باردار سالم می‌تواند روابط جنسی خود را ادامه دهد و فقط در مواردی که خطر سقط، زایمان زودرس و پارگی کیسه آب وجود دارد باید از انجام مقاربت خودداری کند. در سه ماهه اول وسوم بهتراست خیلی محدود انجام گردد.

 ۹- واکسیناسیون

تزریق هر نوع واکسن در دوران بارداری حتماً باید با نظر پزشک باشد. واکنسی که به طور معمول در دوران بارداری تزریق می‌شود، واکسن کزاز است. واکسیناسیون مادر علیه بیماری کزاز از ابتلای نوزاد و مادر به این بیماری جلوگیری می‌کند.

۱۰- مصرف دخانیات

مصرف دخانیات در دوران بارداری ممنوع می‌باشد وبرای جنین مضرمی باشد. مادرانی که از دخانیات استفاده می‌کنند نوزادن کوچک‌تری به دنیا می‌آورند. مرگ ومیر کودکان و نیز نقص عضو مادر زادی در نکزادان زنان معتاد ۶ برابر زنان دیگر است.

۱۱- مصرف الکل و داروها

مصرف الکل توسط مادر در جنین ایجاد ناهنجاری می‌کند و ختم زودرس حاملگی در خانمهایی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر مشاهده شده است. الکل علاوه بر مسمومیت ویتامین‌های مورد نیاز مادر وجنین را ازبین می‌برد ودر نتیجه نوزاد ناقص و معیوب می‌شود.

بعضی از داروها به علت تأثیر بروی سیر طبیعی حاملگی و رشد جنین نباید در طول بارداری مصرف شوندوخانمهاب باردار باید قبل از مصرف هرنوع دارو با پزشک مشورت نموده واز خود درمانی پرهیز کنند.

 ۱۲- پرتو نگاری (رادیولوژی)

به دلیل احتمال ایجاد اختلال دریافت هرنوع اشعه درحاملگی ممنوع است.

۱۳- تماس با عوامل بیماری زا

خانم باردار باید از تماس با افراد مبتلا به بیماریهای عفونی رفت وآمد در اماکن عمومی و شلوغ و سربسته و مکانهایی که احتمال آلودگی وجود دارد جدا خودداری کند.

۱۴- علائم خطر در بارداری

تورم در صورت، دست‌ها، پاها، تب شدید، کبودی در بدن، درد در ناحیه شکم و رحم، هرگونه خونریزی، تهوع بی موقع و مدام همراه با اسهال، سردردهای مداوم همراه با تاری دید، دفع آب از ناحیه واژن، تصادف یا افتادن شدید و ناگهانی، کاهش حرکات جنین، تپش قلب وتنگی نفس و سوزش ادرار ازجمله علائم خطر در مدت بارداری می‌باشند.

 

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*