۹ توصیه‌ مهم در مراقبت‌های بعد از زایمان

مراقبت‌های بعد از زایمان
مراقبت‌های بعد از زایمان
اشتراک بگذارید

پس از زایمان از این ۹ جنبه مراقب خود باشید تا کمتر دچار مشکل شوید و سریعتر نیروی خود را به دست آورید.

توراهیزایمان نیروی بسیاری از شما گرفته، پس هر چه بیشتر مراقب خود باشید کمتر دچار مشکلات بعدی می‌شوید و زودتر انرژی خود را باز می‌یابید. بهتر است از این ۹ نظر مواظب خود باشید:

 ۱- مراقبت از دستگاه ادراری

احساس ادرار پس از زایمان شایع است که منجر به اتساع مثانه و اختلال در ادرار کردن و نهایتاً عفونت دستگاه ادراری می‌شود. برای جلوگیری از بروز عفونت‌های ادراری باید بهداشت ناحیه تناسلی را خوب رعایت کنید.

 ۲- مراقبت از ناحیه تناسلی

خانم‌هایی که بخیه زایمانی شده‌اند باید پس از هر بار اجابت مزاج یا ادرار کردن، ناحیه تناسلی را شستشو داده و از جلو به عقب خشک کنند.

تمیز کردن محل بخیه‌ها از جلو به عقب و با محلول‌های صد عفونی کننده لازم است. ازآنجاکه گرما به ترمیم بافت کمک می‌کند می‌توان از لگن آب گرم همراه با مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

لباس‌های زیر را در فواصل کوتاه عوض کنید و آنها را در معرض نور آفتاب قرار دهید یا به وسیله اتو خشک کنید. بهتر است لباس‌های زیر از جنس نخی انتخاب کنید. استحمام روزانه هم توصیه می‌شود.

۳- ریزش مو

ممکن است بعد از زایمان به‌طور موقت دچار ریزش مو شوید ولی اگر به اندازه کافی استراحت کنید و از رژیم غذایی مناسبی داشته باشید به‌زودی رشد موهایتان به حالت اول بر خواهد گشت.

۴- روابط زناشویی

پس از زایمان هیچ زمان مشخصی برای شروع روابط جنسی وجود ندارد، اما توصیه می‌شود بخصوص اگر بخیه شده‌اید تا ۶ هفته بعد از زایمان از نزدیکی خودداری کنید. شروع زودهنگام مقاربت موجب پارگی بخیه‌ها و همچنین ایجاد درد، عفونت و ناراحتی در مادر می‌شود.

۵- مراقبت از پستانها

مراقبت از نوک پستان و آماده کردن آن برای شیردهی، بهتر است از دوران بارداری شروع شود. برای پی بردن به قدرت کش آمدن و طولانی شدن نوک پستان به‌ویژه در پستانی که نوک کوتاه دارد، نوک پستان را با انگشت بیرون بکشید.

با مکیدن شیرخوار نوک پستان با طور طبیعی کشیده و کمی طولانی می‌شود. برای نرم کردن نوک پستان معمولاً پماد و یا مواد ویژه‌ای نیاز نیست، بهتر است قطره‌ای شیر روی آن مالیده و در معرض هوا خشک کنید.

اگر خروج شیراز پستان‌ها موجب خیس شدن لباس شما می‌شود، می‌توانید یک تنظیف تمیز بر روی نوک پستان قرار دهید.

شستشوی مکرر نوک پستان با صابون، باعث از بین رفتن چربی نوک پستان می‌شود. درنتیجه نوک پستان خشک شده و به‌آسانی آسیب می‌بیند و شقاق پیدا می‌کند.

۶- اجابت مزاج

معمولاً باید در ۴۸ ساعت اول پس از زایمان اجابت مزاج داشته باشید. ممکن است به علت احساس درد در ناحیه بخیه‌ها و کاهش فعالیت دستگاه گوارش، زمان اجابت مزاج شما به تأخیر افتد. مصرف مایعات فراوان و غذاهای نرم مانند روغن زیتون، سوپ، و مواد غذایی نظیر سبزی و میوه، آب‌میوه و زود برخاستن از بستر در بهبود این حالت کمک می‌کند.

در صورت ادامه یبوست ممکن است عارضه دردناک و ناراحت کننده بواسیر برای شما ایجاد شود که برای پیشگیری از آن لازم است رژیم غذایی مناسب برای تسهیل اجابت مزاج استفاده کنید. بهتر است تا ۶ هفته از توالت فرنگی استفاده کنید (در سزارین تا ۳ هفته) و هر بار خود را با آب نیم گرم بشویید و در صورت داشتن بخیه، به محل بخیه‌ها دست نکشید.

۷- حرکت و فعالیت

به شما توصیه می‌شود در ۲۴ ساعت اول پس از زایمان از بستر برخاسته و حرکت کنید. زنانی که این مسئله را تجربه کرده‌اند اظهار می‌دارند که برخاستن زودهنگام از تخت احساس بهتری دارند. در زنانی که سزارین شده‌اند نیز زود برخاستن از بستر به التیام سریع‌تر محل عمل کمک می‌کند.

برای پیشگیری از لخته شدن خون در رگها، راه رفتن، اجتناب از خوابیدن طولانی‌مدت و ایستادن و نشستن طولانی ونیز شروع ورزش در زمان مناسب توصیه می‌شود.

۸- تمرینات ورزش پس از زایمان

حاملگی و زایمان موجب تغییراتی در شکل بدن شما می‌شود ازجمله شل و آویزان شدن شکم که در زنان چند زا این مشکل شدیدتر است.

بهترین روش برای بازگشت به حالت پیش از حاملگی انجام یک سری حرکات ورزشی است که باعث قوی شدن عضلات شکم شما می‌گردد. تمرینات منظم روزانه موجب سلامتی تناسب اندام‌ها و کم کردن فشارهای روانی می‌شود. این ورزشها را پس از زایمان طبیعی در هر زمان که آمادگی دارید و پس از بهبود درد شکم در سزارین می‌توانید آغاز کنید.

۹- تغذیه بعد از زایمان

قبلاً رسم بر این بود زنی که تازه زایمان کرده است رژیم غذایی محدود داشته باشد ولی امروزه اوضاع فرق کرده است. اگر مشکل حادی ندارید و تشنه‌اید می‌توانید دو ساعت بعد از زایمان آب بنوشید و چنانچه گرسنه هستید غذایی ساده‌ای بخورید.

از مصرف غذاهای نفخ آور و دیر هضم و پرمایه خودداری نمایید. بهتر است از غذاهای کم‌حجم و پرانرژی استفاده کنید. تغذیه شما در دوران بعد از زایمان و شیردهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اولین نظر را بدهید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*